محسن امیراصلانی بیگناه بود یا متجاوز؟خبر اعدام قریب الوقوع محسن امیر اصلانی به جرم برداشت های متفاوت مذهبی (دگراندیشی)، بسیار دیر منتشر شد و تقریبا اندکی بعد خبر انجام اعدام در رسانه ها منعکس شد.
علت اعدام این فرد، "توهین به حضرت یونس" و "ارتکاب فعل حرام" بیان شد. اما بعد از موج رسانه ای و انتشار خبر این "اعدام عقیدتی" در فضای مجازی که با واکنش منفی و تعجب کاربران مواجه شد، علت اعدام به "تجاوز به عنف" تغیر کرد.

اینقدر این حکم سنگین اعتقادی سبوعانه و غیرقابل باور است که عده ای خواسته یا ناخواسته خبر "تجاوز" را باور کردند، اما به نظر می رسد خبر دوم چندان صحت ندارد و صرفا برای توجیه اعدامی دیگر بسرعت ساخته و منتشر شده است، بدلایل زیر:

1- دستگیری این فرد در سال 85 یعنی 8 سال پیش اتفاق افتاده و طبق اظهارات، 3 دادگاه تجدید نظر در این مدت حکم اعدام صادر شده را لغو کرده بودند و این حکم با دستور رییس قوه قضاییه و توسط قاضی صلواتی اجرا شده است. اگر حقیقتا جرم این محکوم "تجاوز به عنف" بود، طبق روند سیستم قضایی ایران حکم اعدام بسیار زودتر اجرا می شد و همینطور چندین بار لغو حکم اعدام اتفاق نمی افتاد.

2- طبق داستان جدید منتشر شده این فرد جلسات قرآن، تفسیر و روانشناسی برگزار می کرده و در آن جلسات زنان شرکت کننده را فریب داده و تجاوز می کرده است! باور چنین داستانی بسیار سخت است چرا که اولا زنانی در جلسات قرآنی/ مذهبی شرکت می کنند علی القاعده تمایلی به سکس خارج از چهارچوب اسلامی ندارند و در صورت فریب -بخوانید تمایل- نهایتا با خواندن چند جمله می توانستند محرمیت جاری کنند و دیگر "تجاوز به عنف مصداقی" ندارد.

3- اثبات "تجاوز به عنف" یا به واسطه 4 بار اقرار خود فرد مرتکب در جلسه دادگاه (نه در بازجویی) انجام می شود و یا از طریق شهادت 4 شاهد و یا نهایتا با اقرار کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند بعلاوه قرائن و شواهد. در اینجا بعید است دو مورد اول اتفاق افتاده باشد و تنها مورد سوم احتمال وقوع دارد که بازهم با توجه به روند 8 ساله پرونده و احکام تجدید نظر بعید به نظر می رسد که شواهدی قانع کننده از این اتفاق وجود داشته باشد. چرا که اگر چنین شواهدی موجود بود دیگر نیازی به حکم رییس قوه قضاییه برای صدور حکم اعدام نبود.

4- همینطور اثبات "تجاوز به عنف" به معنای عدم رضایت زن و غلبه مرد در رابطه جنسی تقریبا غیرممکن است چرا که اثبات عدم رضایت زن در هنگام رابطه جنسی قابل اثبات نیست! (مگر آثار ضرب و شتم و.. وجود داشته باشد). مساله فریب زنان -بخصوص زنان شوهردار- بدون شواهد فیزیکی بسختی قابل اثبات است و در صورت اثبات زنای محصنه هر دو طرف رابطه باید به اعدام محکوم شوند. هنوز هیچ خبری مبنی بر اعدام یا سنگسار زنان مرتبط با این پرونده منتشر نشده است.
بنا به همین اصل -عدم رضایت زن در هنگام رابطه-، متجاوز در پرونده "ریحانه جباری" یا در بسیاری دیگر از تجاوزها، متجاوزین هیچگاه محکوم به اعدام نمی شوند (+ و + و+). و حتی حکم بر علیه اشخاص مورد تجاوز قرار گرفته صادر می شود.

5- دستگیری امیراصلانی در سال 85 بدلیل "بدعت در دین" بوده است و بنا به گفته بستگان او 4 سال زندان به دلیل "تفسیر متفاوت از قرآن" حکم دادگاه اولیه بوده است. اگر مساله تجاوز صحت داشت، این موضوع باید در همان زمان در دادگاه مطرح می شد و در پرونده و میزان محکومیت او تاثیر می گذاشت.

6- عدم خبر رسانی نزدیکان امیر اصلانی و خود او تقریبا تا ساعاتی مانده به "اجرای حکم اعدام" نشان از بی گناهی او دارد. به طوری که هیچکس از اطرافیان او علیرغم مطرح شدن اسم اعدام، به اجرای آن باور ندارد. اگر او مرتکب تجاوز شده بود، ترس از اجرای اعدام باعث می شد که بسیار زودتر خبر این محکومیت رسانه ای شود.

7- لازم به گفتن نیست که شیوه خبررسانی و انکار رسانه های دولتی، همگی نشان از توجیه مساله اتفاق افتاده دارد و این سبک از انکار حقایق، بعد از رویدادهای سال 88 برای اکثر مردم ایران آشنا و قابل شناسایی است.

متاسفانه سیستم قضایی ایران طوری شکل گرفته که تقریبا بعید است فردی در آنجا دارای پرونده قضایی بشود، اما بدون عوارض جانبی از آن خارج شود! بخصوص پرونده هایی که دچار مشمول مرور زمان می شوند و تقریبا مدتی بلاتکلیف می مانند. این موارد معمولا در نهایت با اشد مجازات -قتل متهم- مختومه می شوند.
حکم اعدام در ایران به ابزاری برای پاک کردن صورت مساله و مختومه کردن پرونده های پیچیده تبدیل شده است و سیستم قضایی برای راحت شدن از بررسی چنین پرونده هایی یا عدم پاسخگویی به عملکرد قبلی خود بسرعت حکم اعدام را تجویز می کند.
نکته جالب پرونده محسن امیراصلانی این است که احکام این فرد در دادگاههای تجدید نظر -بعد از تحمل زندان اولیه-، بین بیگناهی و اعدام نوسان داشته! اما در نهایت سیستم قضایی اعدام را برای او اجرا کرده است.

پی نوشت:
1- اینکه اساسا باور به "زندگی در شکم نهنگ" توهین به شعور انسان است یا خیر، مطلب دیگری است که این روزها نقل محافل شده و لطیفه های مختلفی هم در شبکه های اجتماعی در ارتباط با آن در حال گردش است.
2- اظهارات بستگان محسن امیراصلانی را از اینجا گوش کنید.
3- تصویر اول قاضی صلواتی صادرکننده حکم اعدام در دادگاه، تصویر دوم محسن امیر اصلانی در زندان...

۳ نظر:

ناشناس گفت...

ensan ke sahla khar ham midand in paposh ast brai eadam ow

آرسین گفت...

!این طنز را از دست ندهید

ناشناس گفت...

سلام
ذر ایران فقط متهمان سیاسی نیستند که به انها ظلم میشود بلکه دادگاههای قرون وسطایی هر کس که پول و یا پارتی نداشته باشد قربانی باندهای مخوف در این قوه غیر عادل و اهرم فشار حکومت بر مردم میگردند.
لذا پیشنهاد میکنم برای به گوش جهانیان رساندن صدای مردم مظلوم ایران و ظلمهای بسیار عجیب که در این بیدادگاهها میشود اقدامی عاجل انجام دهید.
و اگر جایی برای ان سراغ دارید معرفی کنید.